Polprazol max – lek na zgagę z najwyższą dawką omeprazolu

Zgaga to nieprzyjemne uczucie, określane jako piekący ból w okolicy mostka lub pieczenie w nadbrzuszu. Dodatkowym symptomem jest charakterystyczny gorzki lub kwaśny posmak w ustach, a także mdłości i odbijanie. Może dochodzić do cofania się treści żołądka do przełyku, co nazywamy regurgitacją. Wszystkie te objawy, gdy pojawiają się w nasilonym stopniu, charakteryzują refluks żołądkowo-przełykowy.

Jakie są przyczyny?

Przede wszystkim problem ma swoje podłoże w niedostatecznym domykaniu się dolnego zwieracza żołądka, co powoduje zarzucanie kwaśnej treści żołądka do przełyku. Objawy mogą być dodatkowo nasilone przez następujące czynniki, takie jak:

– ciężkostrawna, tłusta dieta

– zbyt obfite posiłki

– ostre przyprawy

– stres

– alkohol

– kawa

– nadmierna masa ciała

– ciąża

Zgaga może się pojawić po sutym posiłku, a także w nocy, co wynika z przyjęcia pozycji leżącej. Utrudnia codzienne funkcjonowanie i wypoczynek.

Jak leczyć zgagę i refluks?

Niefarmakologicznymi sposobami leczenia jest między innymi zmiana diety na lżejszą, pozbawioną pikantnych, smażonych potraw oraz alkoholu, a także picie większej ilości wody. Zrzucenie nadprogramowych kilogramów również pozytywnie wpłynie na kurację. Przede wszystkim jednak ulgę przyniosą leki, takie jak:

– leki zobojętniające kwas solny i działające osłonowo na błonę śluzową

– leki będące antagonistami receptora H2, blokujące receptory w ścianie żołądka, czego efektem jest hamowanie wydzielania kwasu solnego

– inhibitory pompy protonowej (np. Polprazol max https://www.aptekagalen.pl/polprazol-max-20mg-14kaps) – leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, przy stosowaniu jednej kapsułki na dobę, na czczo, około pół godziny przed posiłkiem

W przypadku braku poprawy po 14 dniach stosowania leku Polprazol max, należy skonsultować się z lekarzem.

Refluks charakteryzuje się okresami zaostrzenia objawów i ich ustępowania. Jest to choroba przewlekła, którą leczy się przede wszystkim objawowo. Warto sięgnąć po lek, który łatwo się dawkuje – dzięki największej dawce omeprazolu wystarczy jedna kapsułka Polprazolu max na dobę, aby zmniejszyć dokuczliwe objawy choroby.