Jak chronić się przed smogiem?

Wraz z nastaniem jesieni, ochłodzeniem się powietrza, oraz skróceniem dnia, następuje również inne, równie często spotkane zjawisko, czyli znaczne zanieczyszczenie powietrza smogiem. Jaki jest jego negatywny wpływ na ciało, a także jak się przed smogiem chronić?

Negatywne działanie smogu

W jaki sposób smog oddziałuje na ludzkie ciało? Już po kilku godzinach oddychania takim powietrze da się wyraźnie odczuć drapanie w gardle oraz przejmujący ból głowy. W dłuższej perspektywie migrena będzie się nasilała, a także nastąpi znaczne pogorszenie się samopoczucia. Oczywiście to dopiero początek, ponieważ prawdziwe problemy mogą zacząć się wiele lat po rozpoczęciu oddychania takim zanieczyszczonym powietrze, czego źródłem mogą stać się nawet nowotwory.

Maska ffp3 na smog

Żeby tego czarnego scenariusza uniknąć, koniecznie trzeba zadbać o to, jaka jest jakość powietrza, którym się na co dzień oddycha. Kluczowe zatem o tej porze roku jest to, aby mieć cały czas na twarz specjalną maseczkę filtrującą zanieczyszczenia. Maseczki te charakteryzują się różnym stopniem filtracji. Zdecydowanie najbardziej poleca się model maski ffp3, który charakteryzuje się skutecznością na poziomie nawet 99%. Maski o oznaczeniu ffp1 oraz ff2, choć nieco tańsze, to jednak nie posiadają aż tak dobrej filtracji, ponieważ utrzymują ją na poziomie kolejno 80 i 94%, czyli dość sporą część zanieczyszczeń mimo wszystko przez siebie przepuszczają, powodując dostawanie się ich do płuc. https://www.aptekagalen.pl/blog/maska-ffp3-czy-maseczki-ffp2