Jak skutecznie rzucić palenie?

Rzucanie palenie to niełatwa sztuka. Za pierwszym razem udaje się ona niewielu osobom. Większość palaczy po jakimś czasie wraca do swojego ulubionego dymka. To wcale nie świadczy o słabości, tylko o tym jak silnie uzależniająco działa na ludzki organizm nikotyna.

Jak rzucić palenie raz na zawsze?

Na początek warto zacząć obserwować swoje zachowanie i zastanowić się w jakich chwilach najczęściej zdarza się nam sięgać po papierosy. Mogą to być sytuacje stresowe, jak kłótnia z partnerem czy wręcz przeciwnie; papieros towarzyszy nam przy porannej kawie albo lampce wina wieczorem. W takich sytuacjach warto próbować wypracować sobie nowe nawyki. Odwracać uwagę od chęci zapalenia.  Zobacz: https://www.aptekagalen.pl/blog/rzucanie-palenia

Warto wiedzieć, że pierwsze dni po odstawieniu nikotyny mogą być trudne. Zarówno dla palacza, jak i jego otoczenia. To typowe objawy odstawienia. Mózg domaga się codziennej dawki nikotyny. Rozdrażnienie może się pojawić już kilka godzin po rzuceniu palenia i trwać kilka tygodni. W takiej sytuacji należy uprzedzić otoczenie i poprosić o dużo wyrozumiałości.

Pomyślmy też o czymś czym będziemy mogli zająć ręce. Mogą to być na przykład zdrowe przekąski, takie jak  pokrojone kawałki warzyw czy pestki słonecznika. Unikajmy raczej słodyczy, w innym przypadku po rzuceniu palenia może nas czekać walka ze zbędnymi kilogramami. Można też wykorzystać różnego rodzaju gadżety niewielką piłeczkę, kostkę Rubika, gumkę do włosów, a nawet ołówek czy  spinacz biurowy.

Najważniejsza jest jednak nasza psychika. Powinniśmy sobie uświadomić, że rzucanie palenia nie będzie trwało wiecznie. I za kilka tygodni poczujemy się znacznie lepiej.