Rzucanie palenie to niełatwa sztuka. Za pierwszym razem udaje się ona niewielu osobom. Większość palaczy po jakimś czasie wraca do swojego ulubionego dymka. To wcale nie świadczy o słabości, tylko o tym jak silnie uzależniająco działa na ludzki organizm nikotyna.
Jak rzucić palenie raz na zawsze?
Na początek warto zacząć obserwować swoje zachowanie i zastanowić się w jakich chwilach najczęściej zdarza się nam sięgać po papierosy. Mogą to być sytuacje stresowe, jak kłótnia z partnerem czy wręcz przeciwnie; papieros towarzyszy nam przy porannej kawie albo lampce wina wieczorem. W takich sytuacjach warto próbować wypracować sobie nowe nawyki. Odwracać uwagę od chęci zapalenia. Zobacz: https://www.aptekagalen.pl/blog/rzucanie-palenia
Warto wiedzieć, że pierwsze dni po odstawieniu nikotyny mogą być trudne. Zarówno dla palacza, jak i jego otoczenia. To typowe objawy odstawienia. Mózg domaga się codziennej dawki nikotyny. Rozdrażnienie może się pojawić już kilka godzin po rzuceniu palenia i trwać kilka tygodni. W takiej sytuacji należy uprzedzić otoczenie i poprosić o dużo wyrozumiałości.
Pomyślmy też o czymś czym będziemy mogli zająć ręce. Mogą to być na przykład zdrowe przekąski, takie jak pokrojone kawałki warzyw czy pestki słonecznika. Unikajmy raczej słodyczy, w innym przypadku po rzuceniu palenia może nas czekać walka ze zbędnymi kilogramami. Można też wykorzystać różnego rodzaju gadżety niewielką piłeczkę, kostkę Rubika, gumkę do włosów, a nawet ołówek czy spinacz biurowy.
Najważniejsza jest jednak nasza psychika. Powinniśmy sobie uświadomić, że rzucanie palenia nie będzie trwało wiecznie. I za kilka tygodni poczujemy się znacznie lepiej.